Roll of honour

Fraglia Vela Malcesine roll of honour

YearLocationChampionshipClassAthletes
1972MonacoOlympic GamesStarScala Flavio-Testa Mauro
197xItalian ChampionshipStarScala Flavio-Testa Mauro
197xItalian ChampionshipStarScala Flavio-Testa Mauro
1982Italian Championship Dinghy 12pDinghy 12pPifferi Gianni
1991CannesWorld ChampionshipStarBenamati Roberto
1992BarcellonaOlympic GamesStarBenamati Roberto
1995CagliariItalian ChampionshipOptimistCarcasole Ylena
1999Attersee (GER)Spring European ChampionshipStarBenamati Roberto
2001Italian ChampionshipFormula WindsurfingCucchi Andrea
2001CagliariWorld ChampionshipMumm30Devoti Giuseppe
2002Italian ChampionshipUfo O.D.Carletto Marco
2002Marsiglia (FRA)ISAF World Youth Championship Formula WindsurfingCucchi Andrea
2002CerviaItalian ChampionshipFinnMarchesini Michele
2004AteneOlympic GamesFinnMarchesini Michele
2004PalermoCoppa PrimavelaOptimistParisi Pietro
2006Italian ChampionshipMelges24Benamati Roberto
2006Distretto National ChampionshipLaser RadialMagnaghi Fabiola
2006Match Race Italian ChampionshipLaser RadialMagnaghi Fabiola
2007Italian ChampionshipHobie16 Spi YouthBissaro Vittorio
2007BraccianoCoppa PrimavelaOptimist FemminilePontoni Maria Hilora
2008CopenhagenEuropean ChampionshipHobie TigerBissaro Vittorio
2008CopenhagenEuropean ChampionshipHobie TigerLamberto Cesari
2008Italian ChampionshipSurpriseFravezzi Albino
2008Italian ChampionshipDragoniFravezzi Albino
2009AcquafrescaEuropean ChampionshipRSTeraDall’Agnola Matteo
2009Giulianova MarcheCoppa CadettiOptimistAngelini Alessandro
2009Italian ChampionshipFormula18Vittorio Bissaro
2009European ChampionshipHobie TigerVittorio Bissaro
2009Italian ChampionshipFirst8Conte Ruggero
2010MarsalaCoppa CadettiOptimistBenamati Federico
2010Italian ChampionshipFormula19Vittorio Bissaro
2010European ChampionshipHobie Wild CatVittorio Bissaro
2010World ChampionshipFormula 18Vittorio Bissaro
2011VeneziaCoppa CadettiOptimistPenini Luca
2011Civitanova MarcheItalian ChampionshipLaser 4.7Dall’Agnola Silvia
2011European ChampionshipHobie Wild CatVittorio Bissaro
2012CagliariYouth National Championship U16OptimistToblini Emil
2012MalcesineTeam Italian ChampionshipOptimistEmil Toblini-Zeni Patrick-Peroni dimitri-Rio Kevin-Penini Luca
2012Italian Championship420 U16Pilati Matteo
2012CagliariCoppa PresidenteRSFevaForelli Arianna
2012Youth National Championship U16Laser 4.7Planchestainer Gianmarco
2012Italian ChampionshipF18Bissaro Vittorio
2013Italian ChampionshipF18Bissaro Vittorio
2013Italian Championship Olympic classesNacra17Bissaro Vittorio
2013National ChampionshipLaser Radial U19Planchestainer Gianmarco
2013National Championship DistrettoLaser 4.7 U18Planchestainer Gianmarco
2013GaetaCoppa CampioniLaser RadialPlanchestainer Gianmarco
2013Slalom Italian Championship Techno293 CH4Tanas Edoardo
2013Coppa PresidenteTechno293Tanas Edoardo
2013GaetaCoppa CampioniLaser 4.7Vincenzi Riccardo
2014NapoliNational Championship U19Laser RadialPlanchestainer Gianmarco
2014BraccianoNational Championship U13Techno293Tanas Edoardo
2014CagliariDistretto National ChampionshipLaser 4.7 U18Toblini Emil
2015DervioYouth National Championship U16OptimistBergonzini Gaia
2015NapoliItalian Championship Olympic classesNacra17Bissaro Vittorio
2015PescaraWomen Italian Championship 420Coluzzi Maria
2015DervioNational Championship U19Laser RadialPlanchestainer Gianmarco
2015PescaraWomen Italian Championship 420Rio Demi
2015ScarlinoItalian Championship420Rio Kevin
2015Civitanova MarcheNational ChampionshipLaser RadialToblini Emil
2016Italian ChampionshipStarBenamati Roberto
2016LedroTeam European ChampionshipOptimistBergonzini Gaia
2016CrotoneWomen European ChampionshipOptimistBergonzini Gaia
2016MarsalaTeam Italian ChampionshipOptimistBergonzini Gaia-Alverà Francesco-Testa Maximiliano-Palanti Alessia-Novelli Francesco
2016Italian Championship420Spagnolli Andrea-Rio Kevin
2016European Championship U15Techno293Tanas Edoardo
2017Italian ChampionshipStarBenamati Roberto
2017Reggio CalabriaCoppa PrimavelaOptimistGhirotti Lorenzo
2017Reggio CalabriaYouth National Championship U13O’pen BicMarchesini Zeno
2017European ChampionshipJ70Weber Verena
2018BraccianoItalian ChampionshipStarBenamati Roberto
2018Victoria (CAN)World ChampionshipMelges24Togni Filippo
2019Reggio CalabriaCoppa PrimavelaOptimistBenamati Mattia
2019BariNational Championship Youth double handed 29erBergonzini Gaia
2019CrotoneTrofeo CONIOptimistBrighenti Edoardo-Ciaglia Matteo-Guarnati Edoardo
2019Reggio CalabriaCoppa CadettiOptimist FemminileBommartini Sofia
2019Reggio CalabriaCoppa PrimavelaTechno293 FemminileBrighenti Vittoria
2019Reggio CalabriaCoppa PrimavelaOptimist FemminileMarchesini Bianca
2020Riva del GardaCoppa CadettiOptimistBenamati Mattia
2020FollonicaItalian Championship Olympic classes49erFXBertuzzi Giorgia
2020TorboleCoppa PrimavelaTechno293Pacchiotti Luca
2020Riva del GardaCoppa PresidenteOptimist FemminileBommartini Sofia